Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2019/2020

Publikacje

Poznajemy pracę  kucharza ,czyli świąteczne wypieki przedszkolaków
  Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, więc przedszkolaki podobnie jak dorośli również postanowiły rozpocząć przygotowania do świąt. W dniu 9.XII.19r. dzieci zaprosiły panie ze Stowarzyszenia Polskiego Związku Rencistów i Emerytów Oddział w Czarnej Białostockiej, aby użyczyły im swojej kuchni i podzieliły się doświadczeniem przy wypieku świątecznych pierniczków.                                                                                                                     

P
ani Halina Murawska –przewodnicząca Stowarzyszenia wraz z innymi członkiniami serdecznie powitały przedszkolaków z grupy Żaczki, Wiewiórki i Zajączki w swojej kuchni przy ulicy Piłsudskiego 9  i przedstawiły przepis na świąteczne pierniczki. Następnie wszyscy zabrali się do pracy, postępując zgodnie z instrukcją pań. Dzieci mieszały  produkty i pomagały w zagniataniu , wałkowaniu ciasta i wyciskaniu foremkami pierniczków. Gotowe ciastka pod fachowym okiem pań kucharek zostały umieszczone w gorącym piekarniku. Po kilku minutach całe przedszkole wypełnił wspaniały  zapach pieczonych pierników.
Kiedy wypieki były gotowe , panie kucharki zaprosiły wszystkich na degustację. Pozostałe pierniki zostały przeznaczone do dekoracji , podczas warsztatów świątecznych dzieci i rodziców.  Spotkanie pań ze   Stowarzyszenia  Polskiego Związku Rencistów i Emerytów Oddział w Czarnej Białostockiej ,   stało się okazją do przybliżenia pracy kucharza w ramach realizacji  przez przedszkolaki programu preorientacji zawodowej oraz nawiązania bliższej współpracy                                                                                                                                                            

Przedszkolaki, dyrekcja oraz cały personel Przedszkola ,,Kraina Marzeń”  w Czarnej Białostockiej  składają serdeczne podziękowania na ręce przewodniczącej pani Haliny Murawskiej wszystkim członkiniom  ze stowarzyszenia , które brały udział w przedświątecznym spotkaniu. Życzymy dużo zdrowia i satysfakcji z kolejnych pysznych wypieków oraz Wesołych Świąt  Bożego Narodzenia.                          
R. Woroniecka, L. Wójcik
                17 grudnia również  w grupie „Skrzaty”  unosił się zapach korzennych przypraw  i słodkiego lukru. Przedszkolaki  odpowiednio się przygotowały dbając o czyste rączki oraz zakładając fartuszki.  Dzięki Pani Honoracie – kucharce z  wieloletnim doświadczeniem - poznały też składniki i sposób wykonania ciasta, potrzebne przybory kuchenne a także zasady bezpieczeństwa. Gdy wszystko było gotowe dzieci z ogromnym zapałem i zaangażowaniem zabrały się do pracy – wałkowały ciasto, wykrawały ciasteczka w przeróżnych kształtach. Prym wiodły serca, choinki i piernikowe ludki. Efektem naszej pracy były pełne blaszki pierniczków. Po wystygnięciu każdy  ozdobił pierniczki słodkim lukrem i cukrowym posypkami. Ciasteczka posłużyły jako prezent dla bliskich i społeczności przedszkola.
K. Pezowicz, K. Skrzypińska
W oczekiwaniu na święta także dzieci z  grup ,,Krasnale” i ,, Słoneczka” wspólnie wypiekały  pierniczki. Czyniły to pod okiem pań kucharek ze Szkoły Podstawowej nr 2. Podczas zajęć kulinarnych przedszkolaki uczyły się nazw produktów spożywczych  potrzebnych do wypieku słodkości. Poznały przepis oraz kolejność wykonywanych czynności podczas pieczenia .   Dzieci z ogromnym zaangażowaniem ugniatały, wałkowały i wykrajały kształty z ciasta . Po upieczeniu dekorowały pierniki lukrem i ozdobnymi posypkami. Szczęście wypisane na twarzach dzieci świadczyło  o jednym - zajęcia bardzo się podobały, a pierniczki były pyszne .
R. Garbaczewska,  A.Radkowska,  E.Toczydłowska, M.Rutkowska


Zimowe przysmaki - maluchy pomagają ptakom przetrwać zimę!
Zima za pasem, ludzie i  zwierzęta przygotowują się do zimy. A ptakom w mroźne dni potrzebna pomoc. Więc maluchy z przedszkola postanowiły założyć ptasią stołówkę. Zrobiliśmy to profesjonalnie- dorośli i dzieci i na dokładkę fachowiec od leśnych spraw- pan Wojciech Rudnik- leśnik zaprzyjaźniony z przedszkolakami.
Spotkanie pierwsze – szkoleniowe odbyło się w przedszkolu w dniu 17.12.2019 r.   Pan Wojciech szkolił nas jak zrobić pokarm dla ptaków, uczył czego ptaki jeść nie mogą (np. soli i  chleba), a co lubią (np. smalec z ziarnami, słoninkę, a nawet owoce i warzywa).
To były warsztaty  pełne pracy, żartów i tłustych od smalcu rąk i rączek!
Lepiliśmy kulki ze smalcu i ziaren, wpychaliśmy je do pudełek lub smarowaliśmy tym szyszki. Było też zadanie do domu- karmę dla ptaków należy trzymać w lodówce aż do przymrozków:  - 5 stopni Celsjusza, a potem systematycznie karmić ptaki. To ważne zadanie dla całej rodziny, a nagrodą za systematyczne dokarmiane ptaków będzie możliwość obserwacji ptasich zwyczajów, poznawanie gatunków ptaków zimujących w Polsce, cierpliwe oczekiwanie na klientów ptasiej stołówki.
Tak właśnie uczymy dzieci jak dbać o przyrodę, wprowadzamy w tajniki wiedzy o zwierzętach, kształcimy takie cechy jak cierpliwość, umiejętność obserwacji i oczekiwania, systematyczność, wywiązywanie się z powierzonych obowiązków.
 A to wszystko za sprawą pomysłu na warsztaty z panem leśnikiem oraz dzięki aktywności  rodziców, którzy swoją obecnością nadali sprawie ważność!
Zachęcamy do dokarmiania ptaków zimą, do wspólnych obserwacji ptasich stołówek i całej przyrody w zimowej aurze podczas rodzinnych spacerów.
Dziękujemy Panu Wojciechowi Rudnikowi za ciekawe warsztaty, liczymy, że to  dobry początek współpracy  z małymi przyrodnikami.
L. Wójcik
R. Woroniecka.

Świąteczne warsztaty w przedszkolu
Święta tuż, tuż, więc w naszym przedszkolu zorganizowaliśmy dzieciom świąteczne warsztaty plastyczne z udziałem rodziców.  
Dnia 10.12.2019 r. odbyły się one  w grupie „Żaczki” i „Wiewiórki” Celem spotkania było wspólne spędzanie czasu, integracja rodziców oraz poznanie różnorodnych sposobów  na przygotowanie świątecznych ozdób. Spotkanie rozpoczęło się wykonaniem wspólnego łańcucha  choinkowego, który połączył wszystkich uczestników warsztatów w trakcie śpiewania kolędy i słuchania świątecznych życzeń. Następnie rodzice wraz z dziećmi mieli możliwość wykonania zaproponowanych świątecznych ozdób. Były to:  lampiony, brokatowe kule, szyszkowe choinki, udekorowane wypieczone przez dzieci  pierniczki. Rodzice i dzieci  z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy. Na zakończenie warsztatów została zorganizowana wystawa prac. Wszystkie wytwory podziwiano, doceniano pomysłowość i pracę małych rączek! Bardzo się cieszymy z obecności rodziców i dzieci na warsztatach w przedszkolu, to czas, który spędzamy razem, poznajemy się, zbliżamy,  integrujemy. Czas poświęcony dzieciom nigdy nie jest stracony, maluchy czują się wtedy ważne, potrzebne, a wspólna praca i zabawa to najlepsze metody wychowawcze.
11.12.2019 r „Zajączki” przy wsparciu najbliższych zrobiły piękne świąteczne stroiki do wnętrza domu. Przy takim wystroju najbliższe święta na pewno będą wyjątkowe. Zadaniem było również zrobienie bombek, pocztówek a także łańcuchów. Przy dźwiękach kolęd, praca szła bardzo szybko. Podczas tworzenia prac rodziny wykazywały się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła. Warsztaty miały na celu kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych, rozwijanie ekspresji plastycznej dzieci oraz integrację rodziców ze środowiskiem przedszkolnym.
W dniu 12.12.2019 r również  „Skrzaty”, „Misie”  i „Poziomki” wspólnie z rodzicami i najbliższymi uczestniczyli w warsztatach. Tematem przewodnim były święta Bożego Narodzenia. Warsztaty uczą, bawią, rozwijają kreatywność, wyobraźnię przestrzenną dziecka i pozwalają radośnie spędzić czas z najbliższymi. Rodzice również wykazali się pomysłowością i zdolnościami. Powstały piękne stroiki, świeczniki, ozdoby choinkowe i bombki, które z pewnością ozdobią domy naszych milusińskich w tegoroczne święta.
Grupa ,,Krasnale” i ,,Słoneczka” dnia 17 grudnia zaprosiła na warsztaty  rodziców, rodzeństwo i dziadków.  Atmosferę radosnego oczekiwania na narodzenie Jezusa  podnosiły dźwięki kolęd ,a także unoszący się w powietrzu zapach pierników, które dzieci z wielkim zaangażowaniem lukrowały w bajeczne wzory. Przy pomocy dorosłych przedszkolaki wykonywały stroiki na wigilijny stół ze świerkowych gałązek. Z wielką starannością przyozdabiały  je naturalnymi ozdobami min. szyszkami. Dużym zainteresowaniem cieszyły się bombki wykonywane metodą decoupage, aniołki i elfy  z papierowych serwetek oraz mikołajowe witraże. Sądząc po tak licznej frekwencji(ok.60 osób) warsztaty się wszystkim podobały.
         Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom warsztatów za przybycie  i udział w wydarzeniu .Słowa podziękowania kierujemy do tych, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia spotkania
Z  życzeniami rodzinnych, spokojnych, wesołych Świąt Bożego Narodzenia – pracownicy przedszkola wraz  z dziećmi.

SZOPKI BOŻONARODZENIOWE
W grudniu, dzieci wraz z rodzicami z grupy Zajączki mogły przygotować  „Bożonarodzeniową szopkę”. Rezultaty ich pracy przerosły najśmielsze oczekiwania. Konstruktorzy szopek wykazali się nie lada kreatywnością.  I tak w przedszkolu pojawiły się przepiękne, ręcznie wykonane szopki: jedne z drewna, inne z patyczków, papierowych rurek, kartoników, makaronu. Każda inna, misternie wykonana. Wszystkie prace pięknie przyozdobiły salę przedszkola. A tuż przed świętami, przedszkolaki mogą zabrać do domów swoje  dzieła, by postawić je pod własną choinką.Rodziny ,które zechciały poświęcic swój czas i wzięły udział w projekccie otrzymały upominki. Za wszystkie prace serdecznie dziękujemy!
A.Dopierała

Spotkanie z Mikołajem
6 grudnia nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość- Mikołaj. Było to niezwykłe wydarzenie.By skrócić czas oczekiwań na Mikołaja, przedszkolaki uczestniczyły w zabawach taneczno-ruchowych.Poznawały wiadomości i ciekawostki dotyczące życia Świętego Mikołaja  Wprowadziło to je  w świąteczny nastrój. Tuż przed południem  nasz Gość przybył do przedszkola z wielkim workiem prezentów .Gdy przedszkolaki znalazły się blisko Mikołaja, niektóre były nieco  zaniepokojone. Na szczęście okazało się, że wór jest pełen niespodzianek . Szanowny Gość wręczał je  osobiście, a w nich – dla każdego świąteczny kubeczek , kolorowanki,słodycze . Nie mogło również zabraknąć prezentów dla całej grupy. Dzieci bardzo cieszyły się z nowych klocków, myszek do kodowania oraz innych zabawek. W  zamian przedszkolaki śpiewały świąteczne piosenki i recytowały  wiersze. Były również pierniczki i laurki dla Mikołaja- w końcu to też Jego święto. Po odwiedzinach niezwykłego goscia  rozpoczęła sie mikołajkowa uczta. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziekować rodzicom, dzięki którym stoły uginały się od smakołyków. Mikołajkowy dzień na długo pozostanie w pamięci naszych milusińskich.

R.Garbaczewska, , A.Radkowska, M.Rutkowska, E.Toczydłowska, B.Pietraniuk

„Andrzejki w przedszkolu”
Andrzejki to  wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję,
A oto kilka  zapomnianych  wróżb andrzejkowych:
•Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża (Kresy Wschodnie).
•Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany (powszechne).
•Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
•Dziewczyny dawały psu pieczone pierożki lub kulki z ciasta oznaczające jedną z nich i obserwowały, którą pies zje jako pierwszą.
•Panny ustawiały się w koło i wpuszczały do środka gąsiora z zawiązanymi oczami; dziewczyna, do której gąsior najpierw podszedł (albo skubnął) – jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Kujawach i w Małopolsce).
•Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu) .
W przedszkolu także świętowaliśmy „Andrzejki” i w wigilię imienin Andrzeja urządziliśmy z maluchami huczny bal!
Bawiliśmy się przednio! Każdy przedszkolak przyszedł w bajkowym stroju przygotowanym  specjalnie  na ten dzień i miał okazję zaprezentować się na forum przedszkolaków z innej grupy. W przedszkolu zaroiło się od księżniczek z Krainy Lodu, superbohaterów i zwykłych bohaterów bajek dla dzieci. Wszyscy tańczyli, podjadali smakołyki przygotowane przez rodziców i bawili się doskonale!
Jedyną wróżbą zaczerpniętą z zestawu tradycyjnego było wymyślanie marzenia i zaniesienie do domu bukiecika z gałęzi wiśni z zamiarem  podlewania i przyglądania się mu – czy zakwitnie na Boże Narodzenie.
Życzymy spełnienia marzeń andrzejkowych, dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji balu.
Lucyna Wójcik i Renata Woroniecka wraz  dziećmi z grupy „Wiewiórki” i „Żaczki” .

W Wigilię Św. Andrzeja  również dzieci z grupy Krasnale i Słoneczka wzięły udział  w przygotowanej dla nich imprezie .                                            

Na początku spotkania dzieci poznały krótką historię dotyczącą  obchodzenia Andrzejek . Następnie przedszkolaki losowały obrazki,  aby dowiedzieć się  "Kim będą w przyszłości?". Najbardziej podobały się przedszkolakom  czerwone serduszka- losy z imionami kolegów i koleżanek. Maluchy z zainteresowaniem słuchały, jakie imię zostało wylosowane, jako te najważniejsze w ich życiu. Ciekawą atrakcję stanowiła wróżba w kolory, która łączyła się z przepowiednią bardziej pomyślną lub mniej np.,,… będziesz szczęśliwy, będziesz mądrym człowiekiem, będziesz bogaty itp.”.. Dzieci chętnie ustawiały w szeregu kapcie - które wędrowały przez całą salę do drzwi. But, który pierwszy przekroczył próg świadczył, że jego właściciel w najbliższej przyszłości wyruszy w daleką podróż. Wróżbom towarzyszyły pląsy i tańce .W godzinach popołudniowych, aby zintegrować się ze starszymi przedszkolakami z grupy ,,0” została zorganizowana wspólna dyskoteka. Uwieńczeniem zabawy był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, za który serdecznie dziękujemy.Równie doskonale bawiły sie dzieci z grup "Misie", "Skrzaty"oraz "Poziomki"Tu również nie mogło obyć się bez wróżb, zabawy tanecznej oraz słodkiego poczęstunku za który bardzo dziękujemy rodzicom.
A.Radkowska, R.Garbaczewska,E.Toczydłowska,M.Rutkowska                                                                                                                                                      


Niecodzienny gość w przedszkolu- „Dżeki”  ze schroniska.
W piątek 22 listopada  2019 r. gościliśmy w naszym przedszkolu pracownika schroniska „Azyl”  panią Barbarę Puchacz ze Stowarzyszenia „As” oraz  czworonożnego przedstawiciela  „Azylu” -psa , który wabi się „Dżeki”
Wizyta  odbyła się na zakończenia akcji charytatywnej, której celem było udzielenie pomocy rzeczowej zwierzętom znajdującym się w schronisku. Do akcji przystąpiły dzieci, ich rodzice oraz personel przedszkola. W wyniku przeprowadzonej zbiórki przekazaliśmy  kilkanaście opakowań  puszek z karmą mokrą, koce i miski oraz kilka opakowań suchej karmy, także pieniądze. Podczas spotkania dzieci  dowiedziały się, jak należy dbać o zwierzęta, co to za miejsce – schronisko oraz jak można pomóc zwierzętom tam mieszkającym. Przedszkolaki z wielkim zaciekawieniem słuchały o schronisku, warunkach w nim panujących. Przyglądały się Dżekiemu, obserwowały jak reaguje na polecenia swojej pani, łasi się. Wizyta  Pani Basi i „Dżekiego”  dała dzieciom wiele radości i dumy, że one też potrafią dbać  o  zwierzęta.                                                                                                                                                
Na ręce Pani Basi  przekazaliśmy wszystkie dary przyniesione przez dzieci dla zwierząt. Każda puszka karmy to dla podopiecznych schroniska wielka pomoc i radość, która pomaga ocalić kolejne zwierzę.
  W imieniu pracowników Przedszkola ,,Kraina Marzeń”, pracowników Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt „Azyl”  w Czarnej Białostockiej oraz ich podopiecznych  składamy serdeczne podziękowania dzieciom i rodzicom  za szczodre włączenie się w naszą akcję .
L. Wójcik, R. Woroniecka  

„ZABAWKI NASZYCH RODZICÓW- NIEZWYKŁA WYSTAWA”
W przedszkolu nie może zabraknąć zabawek. To nieodłączny atrybut dzieci. Tak było zawsze. Zabawki pomagają dzieciom tworzyć  i rozumieć świat, który obserwują i odtwarzają w zabawie. Im zabawki prostsze w budowie tym większej wyobraźni i kreatywności wymagają od dzieci. Zabawka zabrana z domu do przedszkola ułatwia pierwsze dni adaptacji- pachnie domem, daje poczucie więzi  z zostawionymi na  dość długi czas bliskimi. Jest niezastąpiona gdy się robi smutno. Takie skarby- zabawki sprzed lat, przynieśli do przedszkola- tym razem- rodzice dzieci z grupy „Żaczki”. Tata Marlenki przyniósł swojego ukochanego, trocinowego misia  z dzieciństwa, a mama Zuzi   lalę wielkości dużego sześciolatka! Były też  zabawki mamy Damianka- kolorowe hula-hop, mamy Gabrysia i mamy Hani. Zabawki rodziców okazały się bardzo interesujące i żadne dziecko nie przeszło  obok wystawy nie dotykając „eksponatów”! Ale wystawa zabawek dlatego była taka niezwykła, że zabawki- jak to zabawki służyły do zabawy ( już drugiemu pokoleniu) i  były to niezwykłe zabawki, odkurzone, przypomniane, tulone niegdyś przed laty przez małe mamusie i małych  tatusiów  a dziś przez ich dzieci!  I chociaż nie były tak kolorowe i nowoczesne jak dzisiejsze zabawki to wzbudzały wielkie zainteresowanie! Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy stworzyli naszą niezwykłą wystawę. Życzymy by Państwa zabawki przetrwały jeszcze niejedno pokolenie i by cieszyły Was i Waszych najbliższych. Życzymy dobrej, wspólnej zabawy!
R. Woroniecka

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       
       Dnia 25 listopada  przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym przyjacielem - Misiem.   Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Ten dzień został ustanowiony na cześć pierwszego pluszowego niedźwiadka o imieniu Tedy.Miś swą angielską nazwę "Teddy" zawdzięcza Theodorowi Roosveltowi, który był prezydentem Ameryki.  Jego pasją były polowania na niedźwiedzie. Pewien sprzedawca zabawek zobaczył w gazecie rysunek, na którym prezydent już nie ma ochoty polować, bo nie chce skrzywdzić niedźwiadka. Stworzona pod wpływem tego rysunku zabawka otrzymała imię Teddy, które jest zdrobnieniem imienia Theodor.         
W  grupach „Słoneczka” i ‘Krasnale” Uroczysty dzień rozpoczął się od zajęć w grupach, podczas których dzieci przedstawiły swoich przyjaciół i poznały historię obchodzonego święta. Następnie przedszkolaki zostały zaproszone do Krainy Pluszowego Misia. Podczas wspólnej imprezy  dzieciom towarzyszy misie białe, szare, brązowe, żółte i w wielu innych kolorach, misie duże  i całkiem malutkie. Wszystkie dzieci podczas zabawy wykonywały ,,misiowe zadania” m.in. zbierały dary lasu w misiowych łapach, przeciągały linę z garnuszkiem z miodu, rysowały misia , tańczyły przy piosenkach: ,,Ja jestem niedźwiadek”, ,,Jadą misie”,,,Misie szare”,,,Mały miś".Przedszkolaki wykazały się wiedzą na temat misiów,  poprawnie udzielając odpowiedzi na zadawane im zagadki. Misiową  zabawę uwieńczyło  obejrzenie filmu  z serii ,,Przygody misia Padigtona” .

W Święto Misia także "Żaczki"I "Wiewiórki"   przyszły do przedszkola z misiami!  
Dzieci opowiadały i swoich Przytulankach dlaczego są dla nich ważne, nadawały im imiona, bawiły się z nimi, tańczyły. Tego dnia misie były najważniejsze. „Żaczki” i „Wiewiórki” obejrzały film edukacyjny  o tym „Jak powstaje miś”” i poznały historię  Pluszowego  Misia Teda.
Maluchy rozwiązywały też różne zadania i zagadki o misiach, układały puzzle i kolorowały misie- bohaterów ulubionych bajek. Dzień z misiem zakończył się balem, na którym tańczyły dzieci i misie!

Pozostałe grupy  równie uroczyście obchodziły ten dzień. Były pluszowe  misie, tańce, rozmowa o znanych i mniej znanych misiach.
Ten lubiany przez wszystkie dzieci dzień, był naprawdę wyjątkowy . Cieszymy się , że dzieci miały wiele okazji do przytulania misiów.                                           
W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola jeszcze więcej misiów  i będziemy  znowu wesoło się  bawić.  

W  ramach obchodów Dnia Misia bratnie przedszkole z naszego miasta -Niepubliczne Przedszkole Kraina Montessori - zorganizowało rodzinny konkurs plastyczny "Miś - przyjaciel dzieci". W konkursie brały udział dzieci z naszego przedszkola. W każdej kategorii wiekowej wyłoniono laureatów, pierwsze miejsce zdobył Damian Halicki z mamą, wyróżnienia otrzymali: Zuzia i Karol Czerniak.
Gratulujemy.
R.Garbaczewska, M.Rutkowska, E.Toczydłowska, R. Woroniecka, L. Wójcik


Pasowanie na przedszkolaka
Czas pasowania na przedszkolaka to czas,  gdy już wszystkie dzieci są pełnoprawnymi przedszkolakami! To czas gdy już prawie  nikt nie płacze, rozumie co i dlaczego dzieje się naokoło i poznał już te ważne, aczkolwiek trudne w stosowaniu zasady Kodeksu Przedszkolaka.  Wtedy właśnie czas na pasowanie. W naszym przedszkolu uroczystość to rozłożona była w czasie całego miesiąca.                     
I tak:                                                                                                                                                                                                   
6   Listopada pasowanie odbyło się w grupie „Wiewiórki” i „Zajączki”. Dzieci, które w tym roku rozpoczęły pobyt w przedszkolu, odświętnie ubrane w towarzystwie rodziców zaprezentowały nabyte umiejętności: tańczyły, śpiewały, recytowały wiersze. Po ich występach oklaskom nie było końca. Dumne przedszkolaczki otrzymały pamiątkowe dyplomy i balony. Bardzo dziękujemy rodzicom za obecność na tak podniosłej uroczystości jaka jest włączenie maluszków w poczet prawowitych przedszkolaków.
15 listopada swoje święto miały „Żaczki”. Dzieci elegancko ubrane prezentowały przed rodzicami swoje umiejętności: słuchania Pani, recytowani wierszy,  pięknego i głośnego śpiewania, tańców i pląsów  i wielu jeszcze  umiejętności, z których dumni byli wszyscy rodzice i goście! Prawie nikt nie bał się pasowania, bo tuż po nim każdy przedszkolak otrzymywał „róg obfitości” pełen łakoci, dyplom, lizaki, balony! To było bardzo wesołe popołuDNIE. Rodzice zadbali by stoły uginały się pod pysznymi ciastami, był czas na rozmowę, bliższe poznanie, pobycie dłużej w przedszkolu.                                                 Bardzo dziękujemy  Radzie Rodziców za pomoc w organizacji uroczystości a wszystkim rodzicom i gościom za liczną obecność. „Żaczkom” gratulujemy nowej funkcji- przedszkolaka!
26 listopada odbyła się uroczystość pasowania na przedszkolaka, w której udział wzięły dzieci z grupy „Misie”, „Poziomki” i „Skrzaty”. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały na to ważne wydarzenie. Maluszki wykazały się umiejętnością recytacji wierszyków oraz śpiewania piosenek, a nawet pokazały jak potrafią tańczyć i grać na wymyślonym instrumencie. Wszystko, oczywiście, zostało nagrodzone gromkimi brawami przez przybyłą bardzo licznie publiczność. Uwieńczeniem występu była ceremonia pasowania, której dokonała Pani Dyrektor przy pomocy gigantycznego ołówka. Na pamiątkę całego wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i balony. Nam zostało tylko życzyć samych sukcesów i radości, aby każdy dzień spędzony w przedszkolu zaowocował miłymi wspomnieniami.
L. Wójcik, R. Woroniecka, M. Wójcik, J. JakubowskaPoznajemy zawody.
Kim będę? Takie pytania zadaje sobie każdy w młodym wieku. My w przedszkolu wyprzedzamy to pytanie i prezentujemy maluchom różne zawody, poznajemy dzieci z przedstawicielami tych zawodów, odwiedzamy ich w miejscu pracy, rozmawiamy, przyglądamy się, poznajemy tajniki- może to pierwsze lekcje doradztwa zawodowego, może już teraz przygotowujemy dzieci do ważnego pytania: „kim będę?”A może też pomoze rozpalić w maluchach chęć  zainteresowanie zawodem „biznesmena” lub polityka?  Czy  potrafimy przewidzieć jaki zawód będzie potrzebny ludziom za dwadzieścia lat?

Miesiąc listopad w naszym przedszkolu upłynął podd hasłem: poznajemy zawody. Niemal każda grupa miała okazje poznać specyfikę pracy róznych specjalistów"

Grupa ,,Krasnale” i,,Słoneczka”  poznawały na zajęciach zwyczaje zwierząt wiejskich oraz znaczenie hodowli zwierząt dla ludzi. W ramach tych zajęć wybraliśmy się na wycieczkę do Lecznicy Weterynaryjnej. Celem naszego spotkania było poznanie pracy weterynarza, uświadomienie dzieciom, że zwierzęta też chorują i wymagają pomocy i leczenia. Poznanie podstawowych  sprzętów  używanych w pracy lekarza weterynarii. Poznanie sposobów pielęgnacji zdrowych zwierząt. Wskazywanie postawy humanitarnej w stosunku do zwierząt.   Przedszkolaki podczas wycieczki zobaczyły jak wygląda i funkcjonuje gabinet weterynaryjny, oraz dowiedziały się na czym polega praca weterynarza. Obejrzały poczekalnię, gabinet zabiegowy, salę pooperacyjną oraz sprzęt medyczny potrzebny do pracy lekarzowi m.in.: termometr, stetoskop, strzykawki, igły, kroplówkę, wagę, specjalny stół do badania zwierząt. Nasze spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, dzieci były zaciekawione i zaangażowane.
Dziękujemy serdecznie pani weterynarz Mariannie Radulskiej za ciekawą lekcję, miłe przyjęcie i poświęcenie nam czasu mimo wielu obowiązków

W dniu 27.11.2019r  grupę "Krasnali" odwiedził lekarz-mama Michała.Zaprosiliśmy Panią Doktor,aby poprowadziła dla nas zajęcia o zdrowiu.Rozmawialiśmy o tym, jak zadbać o zdrowie i zapobiegać chorobom. Oglądaliśmy przyrządy lekarskie min. stetoskop. Wspólnie bawiliśmy się w lekarza i w pacjentów . Badaliśmy oczy, uszy i puls. Słuchaliśmy bicia serca. Wszystkie dzieci otrzymały od naszego gościa nagrody-niespodzianki. W zamian podarowaliśmy książeczkę pt. ,,U lekarza”, którą wykonaliśmy samodzielnie. Dziękujemy Pani  Doktor  Marcie Burak  za  ciekawe spotkanie i zapraszamy ponownie.

Wcześniej poznały  pracę taty Marlenki z grupy „Żaczki”- pana  strażaka, a przed kilkoma dniami "Wiewiórki "i "Żaczki"odwiedziły  salon fryzjerski pani Bogusi- przemiłej pani fryzjerki.  Maluchy przyjrzały się wszystkim sprzętom, które służą fryzjerowi  do pracy, zasiadły na fotelach, przeglądały się w lustrach, oglądały wałki, suszarki, nożyczki  i wiele innych ciekawych rekwizytów fryzjerskich. Na zakończenie wizyty Pani Bogusia poczęstowała dzieci cukierkami  i zrobiło się słodko!
Dziękujemy Pani Bogusi za zaproszenie, za miłe przyjęcie małych gości i ciekawe zaprezentowanie swojej pracy. Być może jakiś maluch w przyszłości zostanie fryzjerem, być może pod wpływem wizyty w salonie fryzjerskim Pani Bogusi.

W grupach "Poziomki" i "Skrzaty" gościła pani pielęgniarka. Przyniosła wiele narzędzi ,którymi posługuje sie wykonując swoją pracę. Jej torba była bardzo duza, ciężka i wypełniona po brzegi. Dzieci z zaciekawieniem słuchały na czym polega  praca pielęgniarki a potem chętnie zadawały pytania. Mogły posłuchać bicia serca przy użyciu stetoskopu i zmierzyć ciśnienie. Wzbudziło to wśród maluchów duże zainteresowanie. Bardzo dziękujemy pani Wioli za przybycie i podzielenie sie swoją wiedzą i doświadczeniem.

Życzymy maluchom mądrych wyborów w przyszłości, a dziś rozpalajmy w nich ciekawość  na otaczający świat i zachęcajmy do odwiecznego pytania młodych ludzi: „Kim będę?”.Może przyczynią sie do tego
kolejne spotkanie przedszkolaków,które juz są zaplanowane.

M.Rutkowska, E.Toczydłowska, R.Garbaczewska, L.Wójcik, R. Woroniecka, B.Jopich, K. Skrzypińska.

PIĘKNA NASZA POLSKA JESIEŃ
Jesień to pora roku, kiedy cała przyroda przyodziewa się w najpiękniejsze kolory. Tę porę roku szczególnie w swojej twórczości plastycznej  lubią  uwieńczać przedszkolaki.
W październiku w Przedszkolu ,,Słoneczne” w Wasilkowie odbył się konkurs plastyczny  pt.,,Barwy Jesieni” . Miał on na celu prezentację i popularyzację twórczości dziecięcej oraz ukazanie piękna otaczającego świata. Grupa Krasnale zgłosiła chęć udziału w tym wydarzeniu. Na konkurs zostały wysłane dwie prace starannie wykonane , z użyciem ciekawych technik.  Miłą niespodzianką było otrzymanie informacji, iż dwie prace zostały wyróżnione . Dnia 30 października odbyła się uroczystość rozdania nagród na którą zaproszeni dzieci  wraz z rodzicami. Laureatom Paulince i Oli gratulujemy!
R.Garbaczewska  E.Toczydłowska

Dzień Niepodległości w "Krainie Marzeń"
Ważną  lekcją historii było włączenie się wszystkich przedszkolaków w akcję „Szkoła do hymnu” w ramach , której 8 listopada o godz. 11.11. został wspólnie odśpiewany „Mazurek  Dąbrowskiego”.
Dzieci tego dnia przyszły do przedszkola odświętnie ubrane, dominowały barwy biało-czerwone. Miały tez przypięte piękne kotyliony w naszych barwach narodowych.
Przedszkolaki przebywające w Szkole Podstawowej nr 2 po odśpiewaniu hymnu uczetniczyły w   akademii przygotowanej przez uczniów szkoły, podczas której  miały okazję do poszerzenia lub tez utrwalenia  wiedzy  dotyczącącej   utraty niepodległości oraz jej odzyskania przez naszą ojczyznę.Następnie  udały się pod pomnik na Plac Konstytucji gdzie zapaliły znicze i oddały cześć bohaterom walczącym o niepodległą Polskę.  
Pozostałe dzieci po uroczystym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego"  rozmawiały o symbolach narodowych,śpiewały pieśni patriotyczne.Wszysko to odbywało sie w bardzo podniosłej atmosferze.
Wierzymy, że  te wszystkie przedsięwzięcia  przyczynią się do kształtowania postaw patriotycznych  dzieci.
E.Toczydłowska,R.Garbaczewska, B.Pietraniuk.

WYCIECZKA DO MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W BIAŁYMSTOKU
   Dnia 24.X.2019r. dzieci z  grupy ,,Krasnale” i ,,Słoneczka” udały się na wycieczkę do Muzeum Wojska  w Białymstoku. Jest to bynajmniej  jedna z  najważniejszych atrakcji naszego regionu . Zwiedzając muzealne sale dzieci zapoznały się z umundurowaniem i wyposażeniem wojska, a także poszerzyły wiedzę o tragicznych doświadczeniach Polaków. Miały też możliwość obejrzenia eksponatów pochodzących z wykopalisk oraz z darów lokalnej jednostki wojskowej i osób prywatnych. Najważniejszym celem naszego pobytu w muzeum był udział w warsztatach edukacyjnych . Pierwszy z nich nosił tytuł ,,Pierwszy krok w muzeum. Wokół eksponatu” . Dla większości dzieci było to rzeczywiste pierwsze doświadczenie z muzealnymi eksponatami ukrywającymi wiele tajemnic. Przedszkolaki usłyszały o historii ułanów, ,,ostrej szabelce” i o,, koniku cisawym”. Wielki podziw wzbudził eksponat konia- o  wyglądzie i wielkości prawdziwego konia. Dzieci obejrzały zabytkowe szable, których replikę mogły wykonać samodzielnie z papieru i folii aluminiowej.       ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi”-to drugi z warsztatów edukacyjnych. Uczestnicząc w spotkaniu dzieci poznały atrybuty króla: korona, berło i jabłko królewskie. Słuchając bajki  ,,O krasnoludkach i sierotce Marysi” wykonały pacynki, którymi posługiwały się w małym , przenośnym teatrzyku. Doświadczenie poznania tytułowych bohaterów bajki w dużym stopniu pomogło  odróżnić  dzieciom prawdę od fikcji. Sądząc po zainteresowaniu dzieci, paradoksalnie był to pierwszy ale nie ostatni  krok w muzeum. W planach mamy kolejne.
   29 października również dzieci z grup „Zajączki” i „Skrzaty” odwiedziły Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku.  Starszaki uczestniczyły tam  w lekcji historii pt. „Polska- moja Ojczyzna” .Na początku utrwaliły i poszerzyły wiadomości o polskich symbolach narodowych poznając znaczenie barw na fladze, symbolikę godła i legendę o powstaniu państwa polskiego pt. „Lech, Czech i Rus” .Dowiedziały się też, kiedy Polacy śpiewają hymn narodowy i jak należy się przy tym zachować oraz jakie wydarzenia mobilizują polskich patriotów do wywieszania flagi i okazywania dla niej szacunku. W dalszej części dzieci zostały zaproszone do zabawy tropiącej z wykorzystaniem map. Polegała ona na rozpoznawaniu symbolicznych obrazków (sztandar, czapka maciejówka, odznaka wojskowa, hełm, guzik z orzełkiem) i znalezieniu tych przedmiotów ukrytych w salach muzealnych. Przedszkolaki z ogromnym zaangażowaniem wykonały zadanie, bo każdy chciał być odkrywcą, tym bardziej, że wszystkie te obiekty mieli przy sobie żołnierze. Wielką ciekawostką okazały się pudełeczka ze znakiem zapytania, w których ukryte były „skarby”: kokarda narodowa, flaga polska z godłem, tzw. bandera, którą umieszcza się na statkach, żołnierska opaska na rękaw, zawieszka patriotyczna. Dzieci zapoznały się przy tym, do czego one są wykorzystywane. Na koniec „żołnierskiej przygody” przedszkolaki wykonały muzealne puzzle, kolorując obrazek konturowy z mapą Polski. Po wizycie w muzeum dzieci wróciły bogatsze o nową wiedzę historyczną, doświadczenia w odczytywaniu i szukaniu zakodowanych znaków , a także muzealne pamiątki. Organizując wizytę w Muzeum Wojska Polskiego poczyniliśmy kolejny krok do kształtowania postawy patriotycznej dzieci.
R.Garbaczewska, E.Toczydłowska, B.Szumowska

Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
    18  października dzieci z  grup : ,,Zajączki”, ,,Wiewiórki” i ,,Żaczki” z Przedszkola ,,Kraina Marzeń” wybrały się na wycieczkę do OSP  w Czarnej Białostockiej .
Gdy przedszkolaki dotarły na plac, przy remizie strażackiej OSP czekali już na nich strażacy wraz z samochodem gaśniczym.  Pan strażak opowiedział o wyposażeniu auta, pokazywał węże, prądownice  oraz wszystko co znajduje się w wyposażeniu wozu i czego strażacy używają w swojej pracy. Ciekawostką tego spotkania była możliwość oglądania nożyc pneumatycznych i demonstracja ich zastosowania. Dużą radość sprawiło także dzieciom przymierzanie hełmów strażackich.
Dzieci mogły obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy stanowiący wyposażenie jednostki. Z wielkim zaciekawieniem wysłuchały pogadanki o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo- gaśniczych. Dzieci miały możliwość wejścia do wozu strażackiego,  dodatkowo każdy mógł spróbować potrzymać wąż strażacki tryskający wodą.
Dzięki temu spotkaniu przedszkolaki mogły przekonać się, że być strażakiem to bardzo odpowiedzialna funkcja. Na zakończenie spotkania dzieci  przypomniały sobie numer alarmowy 112 oraz 998- niezbędne w sytuacjach zagrożenia numery do Straży.
     W imieniu dzieci i pracowników Przedszkola  składamy serdeczne podziękowania strażakom  OSP w Czarnej Białostockiej , za umożliwienie naszym podopiecznym poznanie zawodu strażaka z bliska, za miłe przyjęcie, ciekawe opowieści oraz za zaprezentowanie sprzętu i wozów strażackich.
Renata Woroniecka, Lucyna  Wójcik

Spotkanie z policjantem
Dnia 8 października  do przedszkola po raz kolejny przybyli  funkcjonariusze z Komisariatu Policji  w Czarnej Białostockiej-  pani Policjantka i pan Policjant. Jednak dla wielu przedszkolaków z grupy ,,Żaczki”, ,,Wiewiórki” oraz ,,Zajączki”  było to pierwsze spotkanie z policjantem.  Głównym tematem spotkania było  zapoznanie  dzieci   z zasadami ruchu drogowego. Pan policjant, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię.  Podczas spotkania  policjanci  zwracali uwagę dzieci na różnego rodzaju zagrożenia  podając sposoby ich unikania: w domu, na podwórku, w drodze do i z przedszkola, na wycieczce, w kontakcie z ,,osobą obcą” oraz  z psem .Pani policjantka w sposób praktyczny nauczyła dzieci jak zapamiętać najważniejszy   numer alarmowy 112 . Policjanci przedstawili dzieciom  również  swoją pracę. Opowiadali maluchom czym zajmują się na co dzień. Pokazywali  swoje wyposażenie - kajdanki, lizak, odznakę. Po spotkaniu z policjantami w przedszkolu, wszystkie dzieci zostały zaproszone na komisariat- miejsce pracy policjantów. Z zaciekawieniem oglądały dyżurkę i pokój przesłuchań oraz wysłuchały  pouczających opowieści o niewłaściwym postępowaniu niektórych ludzi i o konsekwencjach jakie ich czekają. Dzieci miały możliwość posłuchać zaszyfrowanych komunikatów, które przekazywali sobie policjanci z różnych miejsc  przez radiostację. To była pierwsza „sąsiedzka”  wizyta dzieci w komisariacie policji. Następnie  dzieci wyszły na plac przedszkolny, gdzie   czekał   policyjny radiowóz z migającymi światłami, a otwarte drzwi były znakiem, że dzieci mogą tam wejść. Najpierw jednak policjant pokazał dzieciom przedmioty z bagażnika służące do ratowania ludzi na drodze i w wodzie. Później dzieci z ogromną ciekawością wsiadały do samochodu, by zobaczyć jego wyposażenie i pokręcić kierownicą. Pani posterunkowa Bogusia zaprosiła też dzieci na krótki spacer, by przypomnieć podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię. Na przejściu dla pieszych zatrzymywała samochody, by przedszkolaki mogły bezpiecznie przejść na drugą stronę.
Serdecznie dziękujemy pracownikom posterunku w naszym mieście za przekazane dzieciom informacje i udostępnienie  miejsca swojej pracy. Myślę, że po takim spotkaniu policjant stanie się osobą bardziej bliską dzieciom i godną zaufania w trudnych sytuacjach.
B. Szumowska, R. Woroniecka, L. Wójcik.

WIZYTA ,,KRASNALI” I ,,SŁONECZEK” W SCHRONISKU ,,AS” DLA BEZDOMNYCH ZWIERZĄT.
        4 października obchodziliśmy ,,Dzień dobroci dla zwierząt” z tej okazji nasze przedszkole wybrało się na wycieczkę do miejscowego schroniska w celu dostarczenia zebranych smakołyków i niespodzianek dla czworonogów. Pracownicy bardzo ciepło powitali nas, dziękując  za zebrane przysmaki dla ich podopiecznych.  Pani Barbara , która jest Prezesem  Stowarzyszenia Obrońców Zwierząt ,,AS”,  opowiedziała dzieciom, jak wygląda tutaj życie zwierząt, jak nimi się opiekują , a także uświadomiła, jak w inny sposób pomagać zwierzętom, np. przychodzić z rodzicami i wyprowadzać pieska na spacer.
    Dla większości dzieci wizyta w schronisku jest ogromnym przeżyciem i wywołuje wiele pozytywnych emocji , uczy wrażliwości na krzywdę innych i empatii.
 Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom w zbiórce pokarmu dla zwierząt.
 M.Rutkowska, R.Garbaczewska, E.Toczydłowska

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
    Hymn przedszkolaka
Wszyscy swoje święto mają, święto mają
Tańczą skaczą i śpiewają, i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają
Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj
To święto Ani, Basi i Krzysia
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami kto tylko chce

         20 września to ważna data dla wszystkich przedszkolaków. Tego dnia obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Święto zostało ustanowione Uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 13 września 2013 roku, aby podkreślić znaczenie edukacji przedszkolnej.                                                                                                                                     
Tak jak w całej Polsce  do wspólnej zabawy włączyły się  grupy mieszczące się w SP nr2: Krasnale i Słoneczka. Już  od rana w salach zajęć rozbrzmiewała wesoła muzyka i zapraszała dzieci do świętowania. Wczesnym popołudniem wszystkie przedszkolaki  spotkały się na wspólnej imprezie. Aby podkreślić przynależność do grup, dzieci ubrały się w  kolorach nawiązujących  do nazwy grupy: żółtym i czerwonym.  Cała społeczność prezentowała się  barwnie, a to za sprawą kolorowych opasek i wstążek , które w tańcach wirowały nad głowami dzieci. Panie nauczycielki  w humorystyczny sposób przywitały dzieci i wyjaśniły cel spotkania. Dzieci nie szczędziły głosu , aby wykonać okrzyk przedszkolaka: ,,Chociaż jestem jeszcze mały, to przedszkolak ze mnie wspaniały".  Równie żywiołowo wykonały ,,Hymn przedszkolaka", który był obowiązkowym punktem świętowania. Radość i śmiech świadczył o wspaniałej zabawie wszystkich: małych i dorosłych. Na zakończenie imprezy przedszkolaki otrzymały nowe zabawki do zabawy w sali, a na  pamiątkę  dyplomy i drobne niespodzianki.
R.Garbaczewska, M.Rutkowska

Również dzieci z oddziałów „Skrzaty”, „Misie” i „Poziomki” obchodziły  Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia przyszły do przedszkola ubrane „na wesoło” wg pomysłu ich rodziców. Patrząc na ich kreacje,  od razu widać było, że to wielkie święto. Po śniadaniu odbył się bal przedszkolaków połączony z zawodami sportowymi, w trakcie których dzieci pokazywały , że są super przedszkolakami. Tańce przeplatały konkurencje sportowe tj.  : skoki przez krążki, zawody z hulahop, noszenie jaka na łyżce. Po tak hucznej imprezie przedszkolaki otrzymały cukierki i dyplomy z okazji ich święta do pokolorowania.
K.Pezowicz, M.Wójcik, B. Jopich

„Święto Przedszkolaka” w najmłodszych grupach: „Żaczki” i „Wiewiórki”   było dniem pełnym niespodzianek!
Maluchy samodzielnie i kreatywnie opracowały i wykonały Medale Dzielnego  Przedszkolaka, za to wspólnie, na jednej duuu…żej kartce rysowały przedszkole i to jak lubią  w nim spędzać czas
czyli zabawy z dziećmi i z panią. Był oczywiście bal- tańce, muzyka i bańki mydlane! Dziewczynki zamawiały kolorowe tatuaże kwiatki i serduszka na twarzy, dłoniach, łokciach… chłopcy raczej pająki i tygrysy!  Na zakończenie koniecznie- słodki poczęstunek cukierki i balony!  To był  bardzo wesoły dzień - Święto Przedszkolnej Braci!
Również Zajączki aktywnie i wesoło spędziły swoje święto:
malowanie na twarzy indywidualnych znaczków przydzielonych dzieciom, zabawa konstrukcyjna: budowanie mega domu dla przedszkolaków- praca zespołowa, "Marzenia przedszkolaków"- malowanie farbami plakatowymi,  tworzenie postaci przedszkolaka zgodnie z własnym wyglądem ,to tylko część z zabaw. Świętowanie zakończyło się rozdaniem dyplomów upamiętniających Dzień Przedszkolaka oraz słodki poczęstunek

R. Woroniecka, L. Wójcik.  B. Szumowska

Spotkanie przedszkolaków z historią
           Historia opowiada o tym, co wydarzyło się w przeszłości. Historia Polski wyjaśnia, jak powstało nasze państwo, jak się rozwijało, czym się zajmowali jego mieszkańcy, w co wierzyli oraz z kim i dlaczego walczyli. Dla dzieci w wieku przedszkolnym takie informacje są jeszcze trudne do zrozumienia, dlatego zapoznajemy je z tym, co dla nich bliskie, a więc wydarzeniami, które miały miejsce w  naszym mieście. Najwięcej wie  o tym nasz 87-letni mieszkaniec- pan Ryszard Wołkaniec, którego gościliśmy w starszych grupach : „Zajączków”, „Krasnali”, „Słoneczek”    i „Skrzatów” pod koniec września.
          Nasz gość opowiedział dzieciom o czasach swojego dzieciństwa      i młodości, które spędził na ulicy Marszałkowskiej. Dowiedzieliśmy się    o wrogich poczynaniach Niemców i Rosjan wobec mieszkańców naszego miasta, w tym Żydów. Nie oszczędzali też naszych lasów wywożąc drewno z Puszczy Knyszyńskiej. Niszczyli domy, wyposażenie drewnianej szkoły oraz zakłady, które w tym czasie powstały. Pan Ryszard jako mały chłopak to wszystko widział i zachował wiele pamiątek, które zgromadził w swoim małym muzeum w dzielnicy Pierekały.  Dla dzieci przyniósł naboje pochodzące z czasów II wojny światowej oraz hełmy- dziurawy niemiecki i angielski,  który nosił jego tato- żołnierz walczący pod dowództwem Gen. Andersa pod Monte Casino we Włoszech. Wszystkie dzieci chciały oczywiście dotknąć i przymierzyć te eksponaty.
         Nasze pokolenie nie doświadczyło okrucieństw wojny, ale dzięki jeszcze żyjącym świadkom tego wydarzenia  może my o nich posłuchać, i co ważne pamiętać.
         Na ręce pana Ryszarda składamy  serdeczne podziękowania od  dzieci i pracowników Przedszkola  „Kraina Marzeń”  i życzymy jeszcze długich lat życia , by mógł dzielić się wspomnieniami z kolejnym  pokoleniem naszego miasta.
Bożena Szumowska

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego