Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2018/2019

Publikacje
 

Dzień Przedszkolaka
Jak co roku, na dzień 20 września przypada bardzo ważne dla społeczności przedszkolnej święto – Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Wzorem lat ubiegłych, w „Krainie Marzeń” dzień ten obchodziliśmy bardzo uroczyście. Już od samego rana w przedszkolu było bardzo gwarno i wesoło, a także kolorowo – to nasze przedszkolaki schodziły się do swoich sal we wzorzystych, kwiecistych i różnobarwnych strojach. W tym dniu na dzieci czekało mnóstwo niespodzianek – na przykład wspólne zabawy na placu przedszkolnym. Uroczystość rozpoczęła się hasłem „ Chociaż jestem jeszcze mały, to przedszkolak ze mnie wspaniały!” energicznie skandowanym przez nasze przedszkolaki, nie zabrakło wspólnego odśpiewania Hymnu Przedszkolaka, zabaw integracyjnych i radosnych tańców. Każda z grup prezentowała się wyjątkowo, a to za sprawą opasek z emblematami grup, które dzieci miały na głowach.  Na zakończenie wspólnej uroczystości na placu zabaw przedszkolaki otrzymały dyplomy i medale Super Przedszkolaka, nie zabrakło również słodkich łakoci.  Po świetnej zabawie nadszedł czas na spacer w okolicy przedszkola – wszystkie przedszkolaki dzielnie maszerowały, a starszaki z dumą niosły tabliczkę z nazwą przedszkola oraz jego logo. Był to wspaniały dzień pełen słońca, świetnej zabawy i uśmiechów wszystkich dzieci.
Wszystkim przedszkolakom z okazji święta życzymy, by dobry humor nie opuszczał ich przez cały rok, a marzenia – i te małe i te duże zawsze  im się spełniały.
M. Diemianiuk, R. Garbaczewska

IMIENINY PRZEDSZKOLA „KRAINA MARZEŃ” W CZARNEJ BIAŁOSTOCKIEJ
Dnia 9 września 2008 roku Uchwałą Rady Miejskiej przedszkolu w Czarnej Białostockiej nadano nazwę „Kraina Marzeń”. Z okazji  X-lecia tego wydarzenia, by uczcić kolejną rocznicę święta naszej społeczności przedszkolnej, 10 września spotkaliśmy się na wspólne świętowanie. Spotkanie  rozpoczęła nasza Pani Dyrektor, która opowiedziała o ważnym wydarzeniu  jakie miało miejsce 10 lat temu, a następnie z wybranymi dziećmi odsłaniała kolejne litery tworzące magiczną nazwę naszej placówki „Kraina Marzeń”.  Kolejnym etapem spotkania było uroczyste nadanie przez Panią Dyrektor nazw  poszczególnym grupom  naszego przedszkola i umieszczenie ich emblematów w przedszkolnym  pociągu.  W roku szkolnym 2018/2019 są to: Misie, Krasnale, Skrzaty, Słoneczka, Poziomki, Jeżyki, Zajączki i Smerfy.  Po zapełnieniu wszystkich ośmiu wagonów nadszedł czas na zabawy ruchowe, w tym „disco nogi”.  Pod koniec uroczystości integrującej i maluszki i starszaki  wszyscy podziwiali występ grupy „Krasnale”, która wykonała taniec z pomponami. Zwieńczeniem wspólnego świętowania było wręczenie przez Panią Dyrektor baniek mydlanych dla każdej z grup oraz słodkich łakoci dla każdego dziecka, a dzieci  na dowód wdzięczności  wręczyły Pani Dyrektor przygotowane wcześniej „Książeczki Marzeń”.
Dodatkowym  akcentem  świętowania było pojawienie się w holu przedszkola „Imieninowej Księgi Życzeń”, w której przez cały tydzień  rodzice wraz z dziećmi dokonywali pięknych wpisów. Za wszystkie życzenia i ciepłe słowa serdecznie dziękujemy.
M. Diemianiuk, R. Garbaczewska

Początek września w przedszkolu
1 września 2018 r przypada rocznica wybuchu II wojny światowej. Miejskie obchody 79 rocznicy tych tragicznych wydarzeń rozpoczęły się o godz.10.00 na Placu Konstytucji. Oddając hołd wojennym bohaterom przedstawiciele rady pedagogicznej złożyli symboliczną wiązankę pod pomnikiem. 4 września po udanych wakacjach uśmiechnięte przedszkolaki powróciły do swoich pań i kolorowych sal. Dzieci odświętnie ubrane w towarzystwie rodziców wzięły udział w spotkaniu rozpoczynającym nowy rok szkolny 2018/2019. W tym dniu liczną grupę tworzyły te  dzieci, które po raz pierwszy przekroczyły próg przedszkola. Były one bardzo przejęte i podekscytowane tym faktem. Mimo, że rok szkolny dopiero się zaczął, mamy już wiele planów i pomysłów, aby przedszkolaki wszechstronnie się rozwijały. Mamy też nadzieję na udaną współpracę z rodzicami, którzy  jak co roku chętnie się włączają w życie przedszkola.

R.Garbaczewska

,,Po raz pierwszy w przedszkolu…”
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka. Aby pomóc dzieciom i rodzicom zminimalizować stres i obawy pierwszych dni pobytu w przedszkolu zorganizowane zostały  zajęcia adaptacyjne. Trwały one cztery dni i odbywały się w sali, w jakiej będą przebywać po przyjściu do przedszkola dzieci. W tym czasie przyszli przedszkolacy mieli okazję zapoznać się z nauczycielkami, obejrzeć salę, toaletę, szatnię. Był to czas na swobodną, spontaniczną zabawę z wykorzystaniem dostępnych w przedszkolu zabawek. Chętne dzieci uczestniczyły także w zabawach proponowanych przez nauczycielki oraz wspólnym śpiewaniu piosenek.
Przełomowym momentem dni adaptacyjnych była pierwsza próba rozstania z mamą i pozostania pod opieką nauczycielek na kilkanaście  minut. Kiedy ostatniego dnia dzieci odpoczywały na leżakach, rodzice mieli krótkie spotkanie z panią dyrektor.
Zwieńczeniem zajęć adaptacyjnych był słodki poczęstunek. Każde dziecko otrzymało także dyplom za udział w zajęciach adaptacyjnych.
Zajęcia adaptacyjne dały dzieciom szansę zaznajomienia się z nowym miejscem, innymi dziećmi. Dzieci miały szansę zobaczyć, że można świetnie się bawić nie tylko w domu pod opieką rodzica.
B. Cz., L. Wójcik


Przedszkolaki z wizytą w Mobilnym Punkcie Poboru Krwi
Dnia 23.08.2018r. najstarsze dzieci z naszego przedszkola odwiedziły ambulans – MOBILNY PUNKT POBORU KRWI - Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku. Był to pierwszy kontakt dzieci z takim sposobem pobierania krwi.
Spotkanie w ambulansie było bardzo pouczające dla wszystkich. Dzieci dowiedziały się jak przebiega cała procedura pobierania krwi. Najpierw odbywa się rejestracja pacjenta, następnie pobieranie próbki krwi. Kolejnym etapem jest badanie przez lekarza, który wystawia skierowanie na pobranie krwi. Oczywiście tylko zdrowi dawcy mogą ją oddawać. Wszystkie te etapy nasze dzieci mogły obserwować – oprócz badania lekarskiego. Nie wszystkie dzieci dały radę patrzyć na krew, która sączyła się z żyły.
Przypomnijmy, dawcą mogą zostać tylko osoby dorosłe, więc nie ma się czego bać, ale może w przyszłości obecne przedszkolaki uratują komuś życie oddając swoją krew.   
B. Jopich

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego