Kraina marzeń - Przedszkole w Czarnej Białostockiej

Idź do spisu treści

Menu główne

2017/2018

Publikacje

Hej kolęda, kolęda!

Jedną z najpiękniejszych, polskich tradycji bożonarodzeniowych jest kolędowanie. Dawniej wiązało się ono z przemarszem kolędników od domu do domu wraz z dobrą nowiną o narodzinach Zbawiciela. Obecnie, gdy klasyczny model kolędowania powoli wygasa,  Przedszkole „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej w dalszym ciągu kultywuje tradycję świątecznego śpiewania. Koncert kolęd i pastorałek, który odbył się 16 stycznia 2018r.  był okazją do pięknego wychwalania nowonarodzonego Jezusa. Było nam niezmiernie miło gościć przedstawicieli Rady Miejskiej w Czarnej Białostockiej, rodziców i przede wszystkim głównych wykonawców dzieci.
Kolędowanie w naszym przedszkolu odbywa się rokrocznie. W bieżącym roku, w koncercie,  ze zgłoszonych 16, udział wzięło 11 wykonawców, w wieku od 3 do 6 lat.  Dzieci śpiewały zarówno stare, tradycyjne kolędy, jak i współczesne pastorałki. Uroczystość poprowadziły nauczycielki Bożena Czarnecka i Renata Woroniecka, które przedstawiły licznie zgromadzonej publiczności młodych wykonawców oraz przybliżyły rys historyczny wykonywanych utworów. Pięknie udekorowana sala i przedszkolaki ubrane w odświętne stroje nadały wszystkiemu niepowtarzalny klimat. Swoje umiejętności wokalne w kolędach i pastorałkach prezentowali: Lena Pieczko - „Wśród nocnej ciszy”, Wiktoria Kuzebska - „Dzisiaj w Betlejem”, Kornelia Sakowicz „Nie płacz Jezu”, Bartosz Gbur „Nie miały aniołki”, Hania Hołownia- „Gore gwiazda”, Dominik Sakowicz „Przybieżeli do Betlejem”, Natalia Rybakiewicz „Przybieżeli do Betlejem”, Lena Ryczkowska „Bosy pastuszek”, Michalina Grabarczyk „Skrzypi wóz”,  Marianna Sak „Ptaki niby dzwoneczki” i Mikołaj Kurel „Gdzie Ty mieszkasz?”.
Koncertowi towarzyszył występ zespołu wokalno-tanecznego „Wesołe Nutki”, który prowadzą A. Bogdzia, B. Jopich. i M. Rutkowska.  Dzieci  z zespołu zaprezentowały dwa piękne tańce. Jeden z nich był ilustracją ruchową utworu „Hallelujah” Leonarda Cohena. Każdy z występów został nagrodzony długimi, gromkimi brawami i prośbami o bis. Drobne upominki oraz dyplomy dla naszych małych śpiewaków i tancerzy wręczyli  goście
przedstawiciele Rady Miejskiej- Anna Siemienowicz, Helena Urban, Paweł Jakubowki.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy talentu, a rodzicom i gościom dziękujemy za przybycie. Do zobaczenia za rok!

M. Diemianiuk


JAK CO ROKU W KARNAWALE, WSZYSCY BAWIĄ SIĘ WSPANIALE
W dniach 10-11.01.2017r. w Przedszkolu ,,Kraina Marzeń” odbyła się choinka noworoczna.
Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia  już od rana w naszych skromnych progach pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek. W salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny,  motylki, ,biedronki, piratów, policjantów, Spider-Manów, Batmanów, ...  - nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.
Na tę wyjątkową okazję zaprosiliśmy profesjonalistów do poprowadzenia balu, którzy przez półtorej godziny  organizowali wspaniałą zabawę dla dzieci. Przedszkolaki świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie z kolegami i ze swoimi paniami w zabawach. Podczas pląsów i korowodów na sali robiło się kolorowo, wszyscy tańczyli wesoło, a uśmiech nie znikał z twarzy, mimo chwilowego zmęczenia.           
Kiedy czas zabaw i tańców dobiegł końca, pojawił się Mikołaj, który obdarował wszystkie dzieci podarkami. Na pamiątkę karnawałowej zabawy przedszkolaki wykonały zdjęcia grupowe i indywidualne. Po skończonej zabawie z żalem udały się do swoich sal.          
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów  i   sfinansowanie paczek noworocznych  dla dzieci.
M. Diemianiuk, R.Garbaczewska

Podsumowanie akcji ,,Góra grosza”
W styczniu podsumowaliśmy akcję ,,Góra grosza”. Kolejny raz pokazaliśmy,
że potrafimy dzielić się z innymi.
Misie-37.88
Skrzaty-36.31
Poziomki-56.20
Tygryski- 125.81
Motylki- 24.28
Słoneczka- 26.35
Krasnale- 23.29
Muchomorki- 56.72
Razem: 386.84
Za udział w akcji dzieciom i rodzicom serdecznie dziękujemy !!!
Organizatorzy:
R.Garbaczewska
K.Skrzypińska


Wszystkie maskotki nasze są
W okresie wzmożonych przedświątecznych wydatków, w dniach 20.XII.2017-9.I.2018r. nasi przedszkolacy wraz z rodzicami wzięli udział w akcji ,,Zaadoptuj pluszaka.” Jest to taki czas w przedszkolu, podczas którego używane zabawki zyskują nowego właściciela.
Każde dziecko  mogło wybrać dla siebie maskotkę z przedszkolnej wystawki, zabrać ją do domu i mocno przytulać. Jedynym warunkiem było wrzucenie przez rodziców do skarbonki  symbolicznej ,,złotówki” za maskotkę. Za uzyskane  środki w kwocie 205zł 37 gr zostaną zakupione nowe zabawki, które  będą cieszyć wychowanków przedszkola. Za udział w akcji serdecznie dziękujemy.
R.Garbaczewska
L.Wójcik

Jasełka w przedszkolu
W ostatnim tygodniu przed świętami, od  18 do 22 grudnia, odbywały się w naszym przedszkolu Jasełka Bożonarodzeniowe poszczególnych grup. Przedstawienia organizowane były z myślą o wprawieniu rodziców i innych, przybyłych, bliskich osób w świąteczny nastrój i przypomnieniu o istocie świąt Bożego Narodzenia, jaką jest Narodzenie Jezusa Chrystusa. Każda z grup: Misie, Skrzaty, Poziomki, Tygryski, Motylki, Słoneczka, Muchomorki i Krasnale spisała się na medal. Zarówno maluchy jak i starszaki dzielnie pokonywały tremę, śpiewały kolędy, wcielały się w postaci znane nam z Biblii. Po występach dzieci rozdały rodzicom przygotowane w przedszkolu drobne upominki i zabrały ze sobą opłatek na wigilijny stół. Każdy z występów bardzo się podobał, a zebrani widzowie młodych artystów nagradzali występy aktorskie gorącymi brawami.
M. Diemianiuk  

Warsztaty bożonarodzeniowe w Przedszkolu ,,Kraina Marzeń”

W połowie grudnia, kiedy wszyscy przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia, w naszym przedszkolu organizowane są warsztaty dla dzieci i rodziców. W radosnej  atmosferze wszyscy uczestnicy spotkania mają okazję wykonać ozdoby  i dekoracje świąteczne.  W tym roku w świąteczny nastrój  wprowadziły nas dzieci z koła teatralnego ,,Pomponik”. Przedszkolaki  pod bacznym okiem pań  opowiedziały zebranym historię Narodzenia Jezusa , przyjmując role biblijnych postaci i śpiewając kolędy. Występ bardzo się podobał, o czym świadczyły gorące oklaski wszystkich zebranych.
Następnie organizatorzy  zaprosili dzieci i rodziców do drugiej sali. Znajdowały się tam stoiska do wykonania stroików na stół wigilijny, kolorowych ozdób z papieru oraz dekoracji    z masy solnej.                                                                                                                                      Każde dziecko mogło zadecydować, którą z rzeczy chciałoby wykonać. Przy dźwiękach kolęd, z pomocą rodziców powstawały radosne aniołki i kolorowe stroiki. Podczas tworzenia prac wszyscy uczestnicy wykazywali się niezwykłą pomysłowością i ciekawą inwencją twórczą. Dzieci z dumą prezentowały swoje dzieła, które z pewnością będą stanowiły świąteczną dekorację domów.                                                                                                                  
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w warsztatach. Kolejne warsztaty już przed Wielkanocą. Zapraszamy!
Organizatorzy

„Choinka piękna jak las”
Nasze Przedszkole Kraina Marzeń w Czarnej Białostockiej realizuje innowację pedagogiczną ,,Przedszkolaki do ręko-dzieła”, w ramach której zorganizowany został konkurs „Choinka piękna jak las”. W grudniowe wieczory, gdy przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, warto jest poświęcić trochę czasu na własnoręczne wykonanie nietypowych ozdób choinkowych. Na tym polegało zadanie uczestników naszego konkursu plastycznego, a  było nim wykonanie ozdoby choinkowej z  naturalnych, dostępnych materiałów-drewna, papieru lub drewna i papieru. Przedszkolaki wraz z Rodzicami wykonały piękne prace, które można było podziwiać na wystawie pokonkursowej. Laureatami konkursu zostali: Anna Horba,  Mikołaj Kurel,  Lena Ryczkowska,  Gabriela Rozumecka, Kacper Smyk oraz Damian Sitko. Sponsorem nagród konkursowych było Nadleśnictwo w Czarnej Białostockiej.
B. Czarnecka, M. Diemianiuk

„Las jesienią”
Chociaż za oknami  bywa zimowo- w przedszkolu wspominamy jesień i jej uroki.
Przedszkole wraz z Nadleśnictwem  w Czarnej Białostockiej współpracuje w ramach  edukacji przyrodniczej najmłodszych. Rozpoczęliśmy  od spotkania z panem leśniczym w przedszkolu i wspólnie oglądaliśmy filmy edukacyjno – przyrodnicze o tym jak żyje las. Nasze spotkanie zaowocowało rodzinnym  konkursem plastycznym pod wspólnym patronatem  pt. „Las jesienią”.
Oto nagrodzeni zwycięzcy:
1. Adrianna Miłkowska  
2. Ania Horba
3. Oskar Jacewicz
4. Jakub Kimsza
5. Jaś Gojko
6. Zosia Murzyn.
Gratulujemy  dzieciom i ich rodzicom!
Następne spotkanie z panem leśniczym już w lesie- w planach mamy ubieranie choinki dla zwierząt, zamiast bombek i łańcuchów będą marchewki dla zająców i inne zwierzęce przysmaki!
R. Garbaczewska, R. Woroniecka

„Jak pomóc ptakom przetrwać zimę?”
O tym, że zima może być sroga i mroźna, każdy przedszkolak już wie. Wraz ze zmianą pory roku dzieci dostrzegają również zmiany w przyrodzie – drzewa zgubiły liście, pojawił się pierwszy śnieg, a ogródki opustoszały, bo zebrane są już wszystkie plony. Zima to czas wyzwań dla wielu zwierząt, w tym także dla ptaków, które mogą mieć problem ze zdobyciem wystarczającej ilości pożywienia. By rozwiać wszelkie możliwe wątpliwości oraz podpowiedzieć, co powinno pojawić się na „ptasim talerzu”, w poniedziałek, 11.12. 2017r.,  przedszkolaków z grupy ,,Tygrysków” odwiedzili goście z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. Witolda Sławińskiego.
Pani Ewa Krośnicka przeniosła nasze przedszkolaki do świata ptaków poprzez opowieści o ich zwyczajach, a w szczególności tych żywieniowych. Dzieci wysłuchały również ptasich śpiewów i dowiedziały się, że dla części ptaków, na przykład gilów i jemiołuszek,  zima w Polsce jest zimą „w ciepłych krajach”, gdyż lato spędzają one bliżej bieguna północnego.  Przedszkolaki słuchały również o tym, że decydując się na dokarmianie ptaków zimą, należy podjąć się tego zadania regularnie, a nie jednorazowo, bo ptaki przyzwyczajają się do powracania do odkrytej „stołówki”.  Pani Ewa przekazała nam, w jaki sposób robić to prawidłowo. „Tygryski” dowiedziały się, że ptaki należy zacząć dokarmiać wtedy, gdy nadejdą mrozy i regularnie dokładać pożywienia aż do zimowej odwilży. W karmniku należy podawać naturalny i świeży pokarm, taki jak: ziarna słonecznika, pszenica i inne ziarna zbóż. Dla sikorek można zawiesić słoninę,  ale trzeba przede wszystkim pamiętać, by nie była ona solona.
Na zakończenie spotkania przedszkolaki otrzymały w prezencie kolorowanki z ptakami oraz zawieszki odblaskowe w kształcie lisa. Gdy nadejdą zimowe mrozy, chętnie rozpoczną dokarmianie ptaków, gdyż wiedzą już, w jaki sposób pomagać prawidłowo.
M. Diemianiuk

„Ozdoby świąteczne” – warsztaty  świąteczne w grupie  „Muchomorki”
  W naszym przedszkolu dbamy o dobrą współpracę z rodzicami. Jest wiele form, które  angażują rodziców do działalności na rzecz placówki. Przed świętami Bożego Narodzenia,   co roku  są organizowane warsztaty dla rodziców i ich dzieci. Tym razem to rodzice wyszli    z inicjatywą zorganizowania dla dzieci z grupy „Muchomorki” warsztatów, które odbyły się dn. 07. 12. 2017 r.
    Panie: Sara A. i Justyna H. pokazały i wytłumaczyły jak należy wykonać różne ozdoby i dekoracje świąteczne. Na początku zrobiliśmy Mikołaje z rolki papieru. Na  rolkę owiniętą czerwoną bibułką dzieci wycinały i naklejały elementy potrzebne do stworzenia sylwety Mikołaja. Powstały piękne prace, a każdy Mikołaj był inny, mimo podanego wzoru. Kolejną ozdobą było wykonanie kuli śniegowej- w małym słoiczku umieszczona została ozdobna choineczka przyklejona na pokrywkę (do środka), następnie Panie wsypywały kolorowy brokat i wlewały wodę. Dało to efekt padającego śniegu.  Kolejną propozycją było wykonanie bałwanka z masy porcelanowej. Dzieci otrzymały kolorową masę i wykałaczki, na których umieściły 3 białe kulki. Potem ozdobiły bałwanki doklejając czapeczki, noski z marchewki, miotełki i guziczki. Wykonanie bałwanka sprawiło dzieciom wiele radości. Następnym zadaniem było pomalowanie farbami przygotowanych ozdób w formie ciasteczek, które były posypane brokatem. Ostatnią pracą do wykonania były choinki, bombki i gwiazdki (do wyboru dla każdego). Przedszkolaki naklejały na gotowe formy kulki z bibułki oraz wycięte elementy z kolorowego papieru.
  Na koniec dzieci otrzymały medale i pocztówki ze świątecznymi życzeniami do domu. Przedszkolaki były tak pochłonięte pracą, że szybko minął im dzień w przedszkolu. Serdecznie dziękuję Paniom Sarze A. , Justynie H. za przeprowadzenie warsztatów  oraz  Paniom Joannie M. i Monice Sz.,  które pomogły przy organizacji.
A. Bogdzia

Mikołajki w Przedszkolu Kraina Marzeń w Czarnej Białostockiej
6 grudnia 2017r. miało miejsce niezwykle miłe wydarzenie - nasze przedszkole odwiedził Mikołaj. Oczywiście upragniony Gość przybył z wielkim workiem prezentów dla naszych przedszkolaków. By skrócić czas oczekiwań na Mikołaja, przedszkolaki wysłuchały audycji muzycznej „Hej kolęda, kolęda”, wprawiającej w miły, świąteczny nastrój.  Nasz Gość przybył do przedszkola tuż przed południem i odwiedził każdą z ośmiu grup przedszkolnych. Gdy dzieci znalazły się blisko Świętego Mikołaja, niektóre nieco się zawstydziły. Na szczęście okazało się, że wór jest pełen prezentów i nie ma w nim żadnej rózgi. Szanowny Gość wręczał wszystkie paczki dzieciom osobiście, a w nich – dla każdego coś dobrego! Dzień ten nie był by tak udany, gdyby nie ogromna odpowiedź rodziców na udział w akcji charytatywnej „Pomóżmy dzieciom znaleźć świętego Mikołaja”. Przedszkole pragnie serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom, którzy przyłączyli się do akcji, a byli to:  Urszula i Bartłomiej Kamińscy, Edyta i Piotr Jarończyk, Ewa i Zdzisław Chmielewscy, Dorota i Marek Kimsza, Kinga i Damian Falkowscy, Paulina i Piotr Miłkowscy, Urszula i Adam Kirejczyk, a także wiele innych osób, które chciały pozostać anonimowe. Mikołajki na długo pozostaną w pamięci naszych podopiecznych, a niektórzy z nich już teraz nie mogą doczekać się kolejnej wizyty Mikołaja.
Dodatkowymi atrakcjami danego dnia były zajęcia otwarte dla rodziców zorganizowane w grupie Poziomki.
Marta Diemianiuk


„Zwierzęta zimą”
Dnia 29.11.2017 do przedszkola został zaproszony pan leśniczy. Spotkanie odbyło się w starszych grupach: „Tygryski”, „Motylki”, „Krasnale” i „Muchomorki”.
Na początku pan leśniczy, Wojciech Rudnik,  pokazał film ze spotkania z Mikołajem z ubiegłego roku. Przypomnieliśmy sobie jak wyglądaliśmy wtedy. Następnie opowiedział o konieczności dokarmiania ptaków w okresie zimowym. Zwrócił nam uwagę, że nie wolno dokarmiać ptaków okruchami pieczywa. A należy przygotować im specjalne pożywienie. To jak je zrobić zostało pokazane w filmie. Dowiedzieliśmy się też kilku ciekawych rzeczy np. dlaczego niektóre sowy mają jasne lub czarne oczy oraz na czym polega różnica między rogami a porożem u zwierząt.
To spotkanie było bardzo ciekawe i pouczające dla wszystkich.
B. Jopich
A. Bogdzia

Pierwsze Andrzejki maluchów

Misie i Skrzaty to jedne z najmłodszych grup , dla których wszystko, co  dzieje się w przedszkolu jest nowe. Zabawa andrzejkowa to  jedno z tych wydarzeń, które dla tych grup odbyło się pierwszy raz. Podczas imprezy dzieci poznały zwyczaje obchodzenia andrzejek poprzez zabawę. Na początku było lanie wosku z odczytywaniem  znaczenia jego kształtu . Następnie dzieci losowały obrazki,  aby dowiedzieć się  "Kim będą?". Najbardziej podobały się przedszkolakom  czerwone serduszka- losy z imionami kolegów i koleżanek. Maluchy z zainteresowaniem słuchały, jakie imię zostało wylosowane. Wróżbom towarzyszyła muzyka i tańce. Dzieci chętnie ustawiały w szeregu kapcie - które wędrowały przez całą salę do drzwi. But, który pierwszy przekroczył próg świadczył, że w dniu dzisiejszym  dziecko miało przywilej pierwszeństwa. Podczas zabawy towarzyszyła nam miła atmosfera, a dzieci poznały tradycyjne obrzędy andrzejkowe.  
R.Garbaczewska, L. Iwaniuk, K. Skrzypińska, M. Diemianiuk                                                                                                                                                                          

GÓRA GROSZA


Pod koniec listopada otrzymaliśmy informację o rozpoczęciu  ogólnopolskiej akcji ,,Góra grosza” . Organizatorem akcji jest Towarzystwo "Nasz Dom”. Tak jak co roku postanowiliśmy wziąć w niej udział, angażując całą społeczność przedszkolną oraz rodziny  i bliskich naszych wychowanków. Głównym motywem do wzięcia udziału w tym  wydarzeniu była świadomość, iż zebrane pieniądze mogą przyczynić się do poprawy losu dzieci ,które nie z własnej winy wychowują się poza rodziną , z dala od domu rodzinnego, od najbliższych. Przez  miesiąc  dzieci z wszystkich grup będą przynosić  drobne monety groszowe do skarbonek znajdujących się przy salach, nieraz dzieląc się  swoimi oszczędnościami. Mamy nadzieję , że przedszkolacy kolejny raz pokażą, że potrafią dzielić się z innymi.


R.Garbaczewska, K. Skrzypińska

,,Świat zna misiów bardzo wiele
Miękkich, ciepłych i pluszowych
To są dzieci przyjaciele
Od kołyski, aż do szkoły”


Dzień 25. listopada jest ważnym świętem dla naszych pociech, jest to bowiem dzień ich największego przyjaciela,  pocieszyciela, przytulanki – PLUSZOWEGO MISIA. Jest tyle wspaniałych zabawek, kolorowych i pięknych, zachwycających bogactwem szczegółów, mówiących, poruszających się, ale to Pluszowy Miś nadal cieszy się największym zainteresowaniem wśród najmłodszego pokolenia. Kto sprawił się lepiej podczas adaptacji dzieci w przedszkolu, jak nie Pluszowy Miś? Kto otarł swoim pyszczkiem więcej łez smutku i radości niż Pluszowy Miś? Z kim  dzieci śnią wspólne sny, z kim marzą i się śmieją, komu zwierzają się ze swoich problemów? Pluszowemu Misiowi.  Dlatego też temu Misiowi należy się święto.
Z tego właśnie powodu, dnia 24. listopada do Przedszkola zaprosiliśmy wszystkie dzieci wraz ze swoimi misiami. Misie dosłownie opanowały nasze sale, świętowały, bawiły się, tańczyły i ucztowały wraz z najważniejszymi „organizatorami” przyjęcia. Tak oto ugościliśmy misie różowe, brązowe, białe, puchate, mięciutkie, duże i małe. Misie były różne, ale każdy był wyjątkowy i dla swojego właściciela NAJWAŻNIEJSZY.
Ów uroczysty dzień rozpoczęliśmy od zapoznania dzieci ze świętem Pluszowego Misia. Dzieci mają swoje święto, misiom, wszystkim misiom z ww. powodów takie święto również się należy. Dzieciom wyrecytowano wiersz o misiu, który zapragnął chodzić do przedszkola. Później opowiedziano historię, jak powstał pierwszy pluszowy miś imieniem Teddy. Oczywiście jednym z ważniejszych wydarzeń, był moment zaprezentowania swoich misiaczków. Dzieci opowiadały za co kochają swoje przytulanki, oraz jak je nazwały. Wszyscy bawiliśmy się przy piosenkach „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek a na koniec oglądaliśmy naszego kultowego Misia Uszatka.
Ten lubiany przez wszystkie dzieci dzień, był naprawdę wyjątkowy i ,,misiowo” udany. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola jeszcze więcej misiów  i będziemy znowu wesoło się bawić.
L. Iwaniuk, R. Garbaczewska

Pasowanie na Przedszkolaka  2017/2018
Jednym z najważniejszych wydarzeń dla naszych najmłodszych dzieci stojących u progu edukacji, było uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. W przedszkolu „Kraina Marzeń” pasowanie odbywało się w ciągu trzech dni, gdyż nowych dzieci i  wszystkich grup mamy aż osiem.
Pionierami imprezy były dzieci z grup „Słoneczka”, „Muchomorki” i  „Krasnale”.  Ich pasowanie odbyło się w piątek, 17 listopada. Kolejnymi w kolejce do złożenia przyrzeczenia były „Skrzaty”, „Poziomki” i „Motylek”. Dla nich wielki dzień miał miejsce 22 listopada. Najmłodsze dzieci z grupy „Misie” były pasowane 23 listopada.
Zarówno dla  2,5 – 3- latków, jak i dla starszych dzieci było to wyjątkowe wydarzenie, związane z pokonywaniem pierwszej tremy przed publicznym występem. A publiczność zgromadzona była bardzo licznie!
Dzieci oraz rodzice witali byli przez Panią Danutę Kowalewską – Dyrektor Przedszkola.
Mimo lekkiego stresu i dreszczyku związanego z wystąpieniem, nasze przedszkolaki pokazały, że są bardzo dzielne i odważne. W przygotowanych przez nauczycielki programach artystycznych, dzieci w odświętnych strojach żwawo i radośnie prezentowały swoje umiejętności: śpiewały piosenki, tańczyły, recytowały wiersze. Nasza publiczność, którą stanowili głównie rodzice przedszkolaków z dumą podziwiała swoje pociechy i nagradzała je gromkimi brawami.
Podczas każdej z trzech uroczystości wszystkie dzieci składały uroczyste ślubowanie. Oto jego tekst:
Czy przyrzekacie?:
- Co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą?
-Nie płakać, nie szlochać i swoje panie mocno kochać?
-Zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować?
- Choć jesteście jeszcze mali, grzecznie bawić się w sali?
- Nie sikać w galoty, bo z tym zawsze dużo roboty?
Na każde z pytań dzieci zgodnie i donośnie odpowiadały: „Przyrzekamy!”
Po każdym z występów i złożeniu przyrzeczenia odbyła się ceremonia symbolicznego pasowania gigantycznym ołówkiem  na dzielnego zucha – przedszkolaka przez Panią Dyrektor.  Każde z dzieci cierpliwie czekało na swoją kolej i na czas pasowania wkładało specjalnie przygotowany biret – nakrycie głowy prawdziwego przedszkolaka.  Na pamiątkę wydarzenia dzieci otrzymały dyplomy i słodki upominek – czekoladę. Od tego dnia wszystkie dzieci stały się przedszkolakami. A nam, nauczycielom zostało tylko życzyć naszym nowym przedszkolakom samych sukcesów, wytrwałości w wypełnianiu słów ślubowania i tego, by każdy dzień spędzany w przedszkolu owocował radosnymi wspomnieniami.
M. Diemianiuk

„Przedszkolaki – mali patrioci”
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.
Zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci jest to bardzo ważna data. Z tej okazji w Przedszkolu „Kraina Marzeń” w Czarnej Białostockiej wszystkie dzieci wraz z paniami zaangażowały się w obchody Narodowego Dnia Niepodległości. Aby uczcić tę rocznicę nauczycielki przedszkola przygotowały gazetkę informacyjną dla społeczności przedszkolnej.
Każdy dzień tygodnia, poprzedzającego to święto, uczył dzieci postawy patriotyzmu i poszanowania symboli narodowych. Podczas zajęć były czytane wiersze i opowiadania o tematyce patriotycznej. Dzieci z młodszych grup poznawały symbole narodowe: barwy państwowe, flagę, godło, hymn. Swoją wiedzę wykorzystały w pracach plastycznych, takich jak: wykonanie flagi techniką „wydzieranki”, kolorowanie kredkami godła, malowanie farbami mapy Polski. Starsze dzieci utrwalały wiedzę na temat Polski, jej symboli narodowych poprzez różne gry i zabawy dydaktyczne. Podczas zajęć starszaki dumnie przyjmując postawę „na baczność” odśpiewały Hymn Polski – „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystkie podjęte działania kształtowały w dzieciach więź z krajem ojczystym i świadomość obywatelską.
Aby podkreślić wyjątkowość tego święta przedszkolaki wzięły udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Wojewodę Podlaskiego i Kuratorium Oświaty pt. „Za co kocham Polskę?”. W związku z tym na korytarzu przedszkolnym została zorganizowana wystawa prac konkursowych, którą mogli obejrzeć wszyscy rodzice. A było co podziwiać, gdyż prace zostały wykonane rożnymi technikami. Każdy z przedszkolaków postarał się, aby jego praca była wyjątkowa.
W przededniu święta dzieci otrzymały biało-czerwone kwiaty, z którymi dumnie wracały do swoich domów, w poczuciu przynależności narodowej.
Mamy nadzieję, że Narodowe Święto Niepodległości zapadnie w pamięć naszym przedszkolakom i będą żyły w świadomości, że Polska to ich ojczyzna.
M. Wójcik, R. Garbaczewska

SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ
25 października 2017r. nasze przedszkole gościło policjantkę – panią Martę Haponiuk, która przybyła do nas z pobliskiego Posterunku Policji w Czarnej Białostockiej. Tego dnia dzieci z grup: Tygryski, Motylki i Krasnale zgromadziły się w jednej sali, by powitać niecodziennego gościa i poznać ciekawostki związane z  jego pracą. Dzieci dowiedziały się, że praca policjantów jest bardzo ważna, a zarazem odpowiedzialna i niebezpieczna. Spotkanie z panią Martą było okazją do nauki zasad bezpiecznego postępowania w przypadku ataku psa zarówno w teorii, jak i w praktyce. Wszystkie przedszkolaki przećwiczyły przyjmowanie pozycji żółwia, która zniechęca psa do dalszego ataku. Pani policjantka przybliżyła dzieciom zasady bezpieczeństwa zarówno w domu, jaki i w przedszkolu. Opowiedziała o swych codziennych działaniach w trakcie służby i o przedmiotach niezbędnych do wykonywania pracy.  Szczególne zainteresowanie  dzieci wzbudziło umundurowanie i wyposażenie policjantki – zwłaszcza kajdanki, policyjny lizak i latarka, które wędrowały po całej sali. Na pożegnanie przedszkolaki podziękowały za interesujące spotkanie, a pani policjantka zapewniła o chęci dalszej współpracy i zaproponowała, by kolejne spotkanie odbyło się na posterunku, gdzie można jeszcze bliżej przyjrzeć się pracy policjanta.
M. Diemianiuk

„Dzień Edukacji Narodowej”
„Nasze Panie to cud natury,
potrafią  dwadzieścioro pięcioro dzieci przytulić,
wszystkich pogłaszczą, wszystkich wysłuchają
i fajne bajki opowiadają.”
Dnia 13 października w naszym przedszkolu obchodziliśmy święto Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu dzieci z koła teatralnego „Pomponik” i tanecznego „Wesołe nutki”  przygotowały program artystyczny- śpiewały, tańczyły i wierszem recytowały życzenia nauczycielom.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wyróżnieni nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi otrzymali pochwały i nagrody.
Tego dnia gościliśmy w przedszkolu emerytowanych pracowników, którzy  ze wzruszeniem wysłuchali wierszyków i życzeń składanych przez dzieci, nauczycieli i Panią Dyrektor.
Miło było spotkać się w gronie emerytowanych pedagogów i pracowników przedszkola. Wszystkim Paniom i Panom życzymy dużo zdrowia, radości, spokoju oraz dobrych i ciepłych wspomnień o przedszkolu, w którym razem spędziliśmy wiele wspólnych lat.
Nauczyciele oraz Dyrektor Przedszkola Danuta Kowalewska

Obserwacje i diagnozy dzieci.
W październiku zostały przeprowadzone pierwsze obserwacje dzieci. Na podstawie materiałów zebranych we wrześniu i październiuku, oraz wnikliwej analizie zachowań dzieci, nauczyciele udokumentowali powyższe obserwacje.
W najstarszych grupach dodatkowo wystawiono diagnozy opisowe. Diagnoza dojrzałości i gotowości szkolnej w praktyce pedagogicznej i psychologicznej w Polsce zawsze służyła wyrównywaniu szans dzieci z problemami rozwojowymi lub środowiskowymi. Pozwala to na dokonanie oceny postępów dziecka, określa jego mocne i słabe strony. Ma to również służyć indywidualizacji pracy z dzieckiem, tj. rozwijaniu jego zdolności i wyrównywaniu występujących trudności.Diagnozie towarzyszyły różne rozwiązania praktyczne w zakresie metod kształcenia dzieci o zróżnicowanych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych. Obecna reforma programowa i diagnoza przedszkolna ma umożliwić wszystkim dzieciom podjęcie roli ucznia i zapewnić dobre efekty kształcenia.
O tychże wynikach, oraz ewentualnej ocenie gotowości szkolnej, rodzice będą mieli okazję zapoznać się na listopadowym zebraniu. Szczegółowe terminy spotkań znajdują się na tablicach przy salach oraz w zamierzeniach na listopad.
         L. Iwaniuk

,,Święto Drzewa”
O tym jak ważne są drzewa w ekosystemie ziemi każdy wie, ale warto o tym pamiętać nie tylko z okazji Święta Drzewa, które obchodzimy 10 października. Z tej okazji przedszkolaków z grupy ,,Tygrysków” odwiedzili goście z Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej im. Prof. Witolda Sławińskiego.
Pani Ewa Krośnicka  bardzo ciekawie opowiadała o roli drzew w przyrodzie. Dzieci dowiedziały się, że lasy tworzą ,,płuca” Ziemi. Poznały budowę drzewa, a także sposoby wykorzystania drzew w rekreacji i przemyśle. Drzewo to wspaniałe miejsce ptaków, które budują swoje gniazda zarówno w koronie drzew jak i pniu . Dzieci oglądały figurki ptaków, słuchały głosów ptaków. Usłyszały wiele ciekawostek z ich życia. Poznały też zwierzęta, które w szczególny sposób przyczyniają się do prawidłowego wzrostu lasu.
Przedszkolaki otrzymały w prezencie kolorowanki ,,Ptasie rysowanki” oraz budkę lęgową. Od wiosny dzieci będą mogły obserwować lokatorów domku.
B. Czarnecka

„AKADEMIA UDT  DLA DZIECI”
W dobie chętnego korzystania z dobrodziejstw nowinek technicznych, warto pamiętać o niebezpieczeństwach płynących z niewłaściwego ich użytkowania. Kwestie te w szczególności dotyczą dzieci, które często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń wynikających z eksploatacji ogólnodostępnych urządzeń technicznych.
By uwrażliwić naszych przedszkolaków z grup Tygryski  i Krasnale na wyżej wymieniony problem, dnia 29 września Przedszkole „Kraina Marzeń” w Czarniej Białostockiej miało okazję brać udział w zajęciach prowadzonych przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego.  
Dzieci uczestniczyły w wykładach szkoleniowych poprzez rozmowę, gry i zabawy. Spotkanie było perfekcyjną okazją do zapoznania się z zagrożeniami czyhającymi wśród urządzeń technicznych oraz poznania specyfiki pracy inspektora UDT wraz z możliwością oglądania  podstawowych narzędzi pracy, takich jak: odzież ochronna, kask, czy liczne narzędzia pomiarowe.
Na zakończenie szkolenia każdy z uczestników otrzymał dyplom udziału w „Akademii”, by nie zapomnieć o tym, że bezpieczeństwo zawsze najważniejsze.
M. Diemianiuk


NAJŁADNIEJSZY LATAWIEC
We wrześniu, kiedy kończy się lato, a zaczyna jesień, kiedy zrywają się nieco silniejsze wiatry,  w przedszkolu zorganizowano konkurs plastyczny na najładniejszy latawiec.
Konkurs skierowany był do rodzin i  dzieci z przedszkola.  Głównym celem konkursu było popularyzowanie zabawy latawcem, wspólne obmyślanie i  rodzinne wykonanie latawca. Czas na wykonanie oraz puszczanie latawców to czas,  który rodzice i dzieci spędzają ze sobą i  dobrze się bawią, kiedy każdy,  i mały i duży ma coś do zrobienia- czy to ogon z bibuły czy konstrukcję z deseczek! No i najważniejsze- próba czy latawiec  poleci i jak wysoko!
Sprawdzaniem, czy piękne latawce potrafią unieść się do góry  zajęła się komisja konkursowa, która uważnie przyjrzała się wszystkim latawcom i wybrała najładniejsze.
Nagrody i wyróżnienia otrzymali:
- pięcioletnia Ania Horba i jej rodzina,
-pięcioletnia Gabrysia Pietrzak i jej rodzina,
-czteroletnia Lena Ryczkowska i jej rodzina,
oraz :
-czteroletni Hubert Mejsak z rodziną,
-czteroletnia Adrianna Miłkowska z rodziną,
-pięcioletnia Gabrysia Rozumecka z rodzina
i sześcioletnia Kornelia Mróz z rodziną.
Zwycięzcom gratulujemy pomysłowości oraz  pracowitości i życzymy wspaniałej zabawy i dobrych wiatrów.
Z latawcami zapraszamy na Otwarte Zawody Latawców, które odbędą  się  30 września 2017 r. na boisku przy Szkole Podstawowej nr 2 z okazji Święta Latawca  pod hasłem „Głowy do góry”!

R. Woroniecka, L. Wójcik, K. Skrzypińska


DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
Tak jak w całej Polsce, we wrześniu w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka i choć święto to przypada na 20.09, my obchody zorganizowaliśmy 22.09. W piątek od rana w salach zajęć rozbrzmiewała wesoła muzyka i zapraszała dzieci do świętowania. Wczesnym popołudniem wszystkie przedszkolaki  spotkały się na wspólnej imprezie.  Aby podkreślić przynależność do grup, dzieci nałożyły opaski   z emblematami nawiązującymi  do nazwy grupy.I tak pojawiły się : Misie, Skrzaty, Poziomki, Tygryski, Motylki, Słoneczka, Muchomorki i Krasnale. Pani dyrektor po krótkim przywitaniu i wyjaśnieniu celu spotkania zaprosiła do dalszej zabawy. Dzieci nie szczędziły głosu, aby wykonać okrzyk przedszkolaka: ,,Chociaż jestem jeszcze mały, to przedszkolak ze mnie wspaniały”. Równie żywiołowo wykonały ,,Hymn przedszkolaka”.                              
Cała społeczność prezentowała się bardzo barwnie, a to za sprawą kolorowych wstążek, które w tańcach wirowały nad głowami dzieci i opasek z emblematami grup, które dzieci miały na głowach. Radość i śmiech świadczył o wspaniałej zabawie wszystkich: małych   i dorosłych.                                                                                                        
Na zakończenie imprezy dzieci otrzymały pamiątkową kolorowankę.
R. Garbaczewska, M. Wójcik     
     
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Sprzątanie Świata to wspólna lekcja poszanowania środowiska, która odbywa się corocznie  na całym świecie w trzeci weekend września. Jej celem jest uwrażliwianie na problemy  i wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.  Zadanie do wykonania jest proste – sprzątanie śmieci wyrzucanych poza miejsca przeznaczone do ich składowania . Przedszkolaki z „Krainy Marzeń" już od wielu lat biorą czynny udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata".     
W piątek, 15 września, nasze przedszkolaki pod czujnym okiem swoich wychowawczyń brały aktywny udział w akcji i oczyszczały teren wokół przedszkola.                          
Prace przy sprzątaniu poprzedziły zajęcia dydaktyczne dotyczące segregacji odpadów   i recyklingu, będące inspiracją do działań w celu ochrony i dbania o środowisko.                              
Już na szczeblu edukacji przedszkolnej staramy się uczyć tak, by wspólnie dbać o największe dobro – nasze środowisko. Poprzez udział w akcjach sprzątania świata, rozwijana jest postawa poszanowania  przyrody oraz możliwości nadania „drugiego życia” śmieciom poprzez ich segregację i recykling.

M. Diemianiuk, L. Iwaniuk

IMIENINY PRZEDSZKOLA
Dzień 9 września 2008 roku to ważna data dla całej społeczności przedszkolnej. Dziewięć lat temu tego dnia Uchwałą Rady Miejskiej naszemu przedszkolu nadano nazwę ,,Kraina Marzeń”.                              
Aby uczcić tę rocznicę przedszkolaki ze wszystkich grup wykonały prace plastyczne, których tematem przewodnim były marzenia dzieci. Otwartość i szczerość naszych przedszkolaków można było podziwiać na gazetkach grupowych. Dodatkowym rocznicowym akcentem było pojawienie się w  holu przedszkola ,,Imieninowej Księgi Życzeń”.                
To wydarzenie  zachęcało rodziców i dzieci do wpisania się na pamiątkę. Wybrane prace dzieci wraz z życzeniami zostały zamieszczone w przedszkolnej kronice.
ZA WSZYSTKIE ŻYCZENIA, CIEPŁE SŁOWA SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.
R.Garbaczewska, M.Wójcik

ZAJĘCIA ADAPTACYJNE W PRZEDSZKOLU
Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w życiu 3-latka.  Dla wielu dzieci są to pierwsze chwile dłuższej rozłąki z rodzicami.                                                                                                                  
By zminimalizować lęk dziecka wobec nowego miejsca, grupy i nieznanych osób, w ostatnich dniach sierpnia  (28-31.08.2017r.) w naszym przedszkolu odbyły się tzw. dni adaptacyjne, w trakcie których rodzice przyprowadzali swoje dzieci do przedszkola i przebywali z nimi podczas zabaw dowolnych i zorganizowanych. W tegorocznych zajęciach, które cieszyły się dużym zainteresowaniem  brały udział dzieci z grup: Misie, Skrzaty i Słoneczka. W trakcie  czterech spotkań  debiutujące przedszkolaki  miały czas na zabawę, poznawanie nowych kolegów i koleżanek oraz pomieszczeń przedszkola. Z biegiem czasu, rodzice starali się w coraz mniejszym stopniu uczestniczyć w zajęciach, w celu kształtowania w dzieciach akceptacji czasowej rozłąki z rodzicem i nauki samodzielności.  Nauczycielki, którym powierzona została opieka nad dziećmi starały się , by nowe doświadczenia były miłym przeżyciem i  zawsze kończyły się radośnie. Dzieci zapoznały się z osobami  pracującymi w grupie, nawiązały wzajemne kontakty, oswoiły się z nowym otoczeniem, przyzwyczajały się do codziennych rytuałów poprzez wspólne posiłki i krótki odpoczynek na leżaku.
Dzięki słonecznej pogodzie dzieci miały  okazję  wspólnie z rodzicami i nowymi kolegami pobawić się na placu przedszkolnym.
Dzieci wraz z rodzicami chętnie uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez nauczycielki, ten krótki ale intensywny okres poznawania się przebiegał w atmosferze wzajemnego szacunku i chęci współpracy, z czego jesteśmy niesamowicie dumni i wdzięczni rodzicom za pozwolenie nam uczestniczenia w życiu ich pociech.
Pierwszego dnia zajęć przedszkolnych – 01.09. 2017 r. nasze nowe Maluchy – Zuchy  już o wiele spokojniej przekroczyły progi swoich sal, by radośnie bawić się i odkrywać nieznany świat.
M. Diemianiuk, L. Iwaniuk

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego